Atina’daki Harokopio Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, tüp bebek tdavisine başvuran hastalara Akdeniz tipi beslenme önerisinde bulundu. Bu beslenme tipi doğal ve  taze sebze-meyvenin yanı sıra balık ve zeytinyağı tüketilmesini içeriyor. Çocuk sahibi olma konusunda ise büyük değer taşıyor.

Human Reproduction dergisinde yayınlanan bu özel araştırmaya göre, 35 yaş altındaki 244 kadın üzerinde yapılan çalışmalar bu Akdeniz diyeti uygulayanların tüp bebek yöntemi ile sağlıklı bir gebelik şansının uygulamayanlardan daha yüksek olduğunu gösterdi.

Akdeniz Mutfağı ile Sağlıklı Çiftler

Altı ay boyunca Akdeniz mutfağı ile beslenen kadınların sağlıklı bir gebelik ve doğum şansının diğer kadınlara kıyasla % 65 – 68 oranında daha fazla olduğu saptandı. Kısaca araştırmadan çıkarılacak en önemli mesaj, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların Akdeniz diyeti gibi sağlıklı bir diyete  yönelmesi gerektiğidir.

Ancak araştırmanın sonucuna temkinli yaklaşanlar da var. Araştırmanın beslenme ve hamile kalma arasındaki ilişkiyi ortaya koyduğu ancak tüm kadınları kapsayacak bir genelleme yapmanın mümkün olmadığı belirtiliyor. Ayrıca obez kadınlar üzerinde araştırma yapılmadığına da dikkat çekiliyor.

Dr. Murat Berksoy Concept 20 yıldır öneriyor

20 yıla yaklaşan üreme sağlığı alanındaki çalışmalarımızda ve hastalarımıza planladığımız kişiye özgü tedavilerde temel olarak Akdeniz tipi beslenmeyi tercih ediyoruz. Bu konuda tıp alanında çok fazla çalışma var ve hepsini de ayrı ayrı takip ediyoruz. Beslenmenin ancak doğru ve sağlıklı şekilde yapıldığında ve sürdürülebilir olduğunda faydası olduğunu ve tüm vücut sistemlerini en iyi haline getirdiğini biliyoruz.

Yumurta ve sperm kalitesini artırma konusunda da doktor kontrolünde ve kişiye özel şekilde beslenme planı uygulanmalı ve temeli Akdeniz tipi diyete bağlanmalıdır. Çocuk sahibi olma konusunda beslenme çok önemlidir.