Eşimle 2003 yılında evlendik. Evliliğimizin 2. yılında çocuk sahibi olmak istedik. Yaşayacağımız problemler içime doğmuş gibi çocuk sahibi olmaya engel bir durum olup olmadığını merak ederek doktora gittim ve genel kontrollerimi yaptırdım. Herhangi bir sorun yoktu. Bir yıl bekledik. Beklenen haber gelmeyince eşime de birtakım kontroller yapıldı. Eşim varikosel ameliyatı oldu. Altı ay sonra eşimin tahlil sonuçları düzeldi. Ama bir yıl daha beklememize rağmen hamile kalamıyordum.

Anne Olmak İstiyorum

Hayatım boyunca hep anne olmak istemiştim. Çok sağlıklı biri olduğumu düşünüyordum. Bu duruma bir anlam veremiyordum. Bu duygularla, nasıl olsa aşılama ile olur düşüncesi ile bir hastanenin tüp bebek merkezine gittik. Çok tanınan doktorları olan merkezde 15 dakikalık muayene ile aşılama uygulamaya karar verildi. Birinci deneme olumsuz sonuçlandı. İkincisi de, üçüncüsü de… Doktorum tüplerime bile bakmamıştı. Bizim ısrarımız üzerine tüpler için film çekildi. Genişlemeler vardı. Bunun üzerine merkezi değiştirme kararı aldık. İkiz bebek sahibi bir çiftle tanıştık ve Bahçeci Kliniği’nde tedavi olduklarını öğrendik. Hemen randevu aldık ve sevgili doktorumuz Mustafa Bahçeci ile tanıştık. İyi ki tanışmışız ve şimdi bu satırları yazabiliyorum.

Dr. Mustafa Bahçeci tüpler için çekilen filmi inceledi ve laparoskopi yapılmasına karar verdi. Laparoskopi ameliyatından çıktığımda tüplerin çıkarılmasına karar verilmiş ve endometriozis/çikolata kisti nedeni ile karın içinde yapışıklıklar tespit edilmiş ve kistlerin bir kısmı yakılmıştı. Bu ameliyattan sonra doğal yolla hamile kalamayacağım için üzüldüm ama tüp bebek seçeneğimiz hala olduğundan umutluydum. Tüm hayallerim tüp bebek uygulamasına yönelikti. Mustafa Bahçeci ise öyle kolay kolay tüp bebek uygulayacağa benzemiyordu. Tüp bebek uygulamadan önce tespit ettikleri tüm sorunları ortadan kaldırmayı planlıyordu. Endometriozis kistleri apandisit ve çevresini sarmış. Yine Mustafa Bey’in önerisi ile apandisit ameliyatı oldum. Ağır bir ameliyat geçirdim ve çocuk sahibi olma yolunda başka sorunlarımı da böylelikle çözmüş oldum. Tüm bu ameliyatlar çok ağırdı m sonunda bebek sahibi olacaksam hiçbir şey zor gelmiyordu.

Bu ameliyattan iki ay sonra ilk tüp bebek denemesini yaptık. 4 yumurta oluştu. Transfer sonrası çok umutluydum. Kendimi genç, sağlıklı, hemen hamile kalacak biri olarak öyle inandırmışım ki negatif sonuca inanamadım. Çok zor günlerdi. Hemen toparlanıp ikinci uygulamayı denedik. Bu uygulamada da 3 yumurta oldu ve yine kaliteli değildi. Bundan sonra geçen süreç bizim için çok zordu. Kaliteli yumurta olmuyordu ve bu durum beni mahvediyordu. 34 yaşına gelmiştim. Erken yumurta yaşlanması vardı. Doktorlarında yapabileceği bir şey yok diye düşünüyordum. Bunu kabullenmek istemiyordum. Eşim bana her konuda destek oluyordu. Sık yaşadığım ağlama nöbetlerinde beni rahatlatmaya çalışıyordu. Ben o kadar üzgündüm ki eşim artık beni motive etmekte zorlanıyordu. Bayramlar tatiller iş her şey anlamını yitirmiş, sanki hayat durmuş ve her şey bebek sahibi olup olmamaya endekslenmiş gibiydi.

Mustafa Bahçeci ile bol ağlamalı geçen bir görüşme sonrasında “beslenme vs. önerinizi var mı” sorumuz üzerine, bize Bahçeci Kliniği doktorlarından Dr.Murat Berksoy ile görüşmemizi önerdi.

Tüp Bebek için Beslenme

Dr.Murat Berksoy ile tedaviye başlamak beni adeta yeniledi ve umutlandırdı. Murat bey önce eşime ve bana çok kapsamlı bir tahliller yaptı. Ayrıca şeker yükleme testi yapıldı. Hiç kilolu biri olmadım Ailemde şeker hastalığı yok. Testler sonucu diabet hastalığına yatkınlık görüldü. Bu günden sonra diabetik diyet uygulandı. Ayrıca Dr.Murat Berksoy önerisi ile et balık tavuk et ve süt ürünlerini kestim. Bu ürünlerin endometriozos hastalığını arttırdığı tespit edilmiş. Aylarca kuru bakliyat sebze ve meyve ile beslendim. Bu diyet bana her anlamda iyi geldi. 4 kilo verdim. Kendimi iyi hissediyordum. Bir amacım vardı ve bunun için çaba gösteriyordum.

Eşimle son kez deneme diye karar verdik. Yumurtalar yine kalitesiz olursa tekrar denemeyecektik. Negatif sonuç almanın ne demek olduğunu sadece yaşayan bilir. Üçüncü denemeye diyet ile yapmış zayıflamış, şekerini düzenlemiş olarak girdim. Hem umutlu hem umutsuzdum. Tedavi sürecim Mustafa Bey’in her zamanki destek ve ilgisiyle çok güzel geçti. Son denemeye ilk iki uygulama ile kıyasladığımda, çok şey öğrenmiş, stresimi atmış, sorunlarımızı kabullenmiş ve bebek sahibi olma yolunda bir şeyler yapmış olmanın verdiği bir psikoloji ile ve eşimin sonsuz desteğiyle girdim. Ayrıca doktorum Mustafa bey ve ekibi de bizi artık iyi tanıyorlardı. Hangi ilaca ne cevap alacaklarını biliyorlardı. Ve ellerinden gelen her şeyi yaptıklarına tüm kalbimizle inanıyorduk.

Tedavi sonucu mucize bir şekilde 12 yumurta oluştu. Üstelik 6 yumurta kaliteliydi. Test için 14. güne kadar sabredebildik. Test sonucunun 363 olduğunu öğrendiğimizde yaşadığımız mutluluğu anlatamam. Sonuç çoğul gebeliği işaret ediyordu. İkizlerimize hamileydim. Bu müjdeyi ailemle paylaşıp gece 23:00 te Mustafa Bey’i aradım. En az bizim kadar sevindi.

Hamileliğimi Bahçeci Kliniği doktorlarından Dr.Bora Cengiz ve Dr. Muratberksoy takip etti. Bora Bey’in telkinleri ile hamileliğin doğal bir süreç olduğuna ve iyi düşünmem gerektiğine inandım. Doktorum sayesinde tüm endişelerimi yendim ve hamileliğimin 12. haftasında bir oğlumuz ve bir kızımız olacağını öğrendik. Her şey iyi gitti, sadece son iki ay kasılmalar nedeniyle istirahat ettim. Doğumumu Bora bey gerçekleştirdi. Tüm bu süreçleri doktorum sayesinde çok rahat geçirdik.

Doktorum Murat Berksoy ise şekerimi kontrol etmemde dengeli kilo almamda çok yardımcı oldu. Her ay gidip bebeklerin iyi geliştiğini görmek ve planladığımız kiloyu aldığımı görmek beni çok mutlu ediyordu. İlk kontrolde bana “önemli olanın bebeği sağlıklı olmak kucağa almak” olduğunu ve önerileri ve tadavilerine uyarsam hamileliğin son gününe kadar ve hamilelik sonrasında enerjik ve sağlıklı olabileceğimi söyledi. Söylediği gibi de oldu. Sadece 16 kilo aldım. 32. haftada doğum yaptım. Oğlumuz Kuzey 2300 ve kızımız Zeynep 2670 gr doğdu. Ben dört haftada eski kiloma döndüm. Bebeklerimi hala emziriyorum ve Murat bey ve Bora Bey’e her şeyi danışıyorum. Mustafa bey ise bizim için çok özel biri. Hayatımız girdikleri ve bu mutluluğa sebep oldukları için Dr. Mustafa Bahçeci ve tüm bahçeci ekibine teşekkür ediyoruz. Bebek sahibi olmayı onların bilgi ilgi ve tecrübesine borçluyuz.

Bu sitedeki başarı hikayelerini defalarca okurdum. Hala da okuyorum. Her doğum, her başarı beni mutlu eder ve umutlandırırdı. Bu nedenle yaşadıklarımızı benzer sorunu yaşayan çiftlere umut olması için paylaşmak istedim. Bebek sahibi olmak isteyen herkesin dileğine kavuşmasını ve doğru merkezi seçip ellerinden geleni yapmalarını bu arada hayatı unutmamalarını diliyorum.

ESİN –DİNÇER AYGÜN

TEMMUZ 2010

Write a Reply or Comment