Doğurganlık artırmak, çocuk sahibi olabilmek ve sağlıklı kalmak konusunda öncelikle hem kadın hem erkek olarak çiftlerin vücut sistemlerinin düzgün çalışması gerekiyor. Bunun için günümüzde içinde bulunduğumuz koşullar destekleyici değil engelleyici… Bunun için vücudun bütünsel olarak ele alınması gerekiyor. Beslenme şeklimizden uyku düzenimize, yaşam tarzımızdan sporumuza, vücudumuzda eksik olan vitamin ve minerallerden stresimize kadar her detay üzerine odaklanmak gerekiyor.

Doğurganlığı artırmak için bize destek olan doğru miktarda potasyum ve de sodyum konusuna değinmek istiyorum. Potasyum ve sodyum içeren besinler doğurganlık artırma konusunda çok değerlidir. Bize gelen danışanlarımızda özellikle bu konuyu atlamadan kontrol ediyoruz.

Üreme Sağlığı ve Potasyum

Bir mineral tuzu olarak potasyum vücudumuzun temel besinlerinden biridir. Potasyum kas gücümüz, pH dengemiz, sinir ve kardiyovasküler sistemlerimizin düzgün çalışması ve vücuttaki enzim aktivitesi için bir gerekliliktir. Potasyum, sodyumun hücre fonksiyonunu iyileştirme kabiliyetinin yanı sıra vücuttaki dengenin korunmasına da yardımcı olur.

Potasyum eksikliği hem erkeklerin hem de kadınların doğurganlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Potasyumun doğurganlık artırmak konusunda, özellikle erkeklerde sperm kalitesi için önemli olduğunu anlayabiliriz. Bu nedenle potasyum seviyelerindeki bir düşüş, erkeğin seminal sıvılarının sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir.

Ayrıca sodyum ve potasyum arasındaki denge de çok önemlidir. Kişi ne kadar çok sodyum tüketirse vücut o kadar fazla potasyum salgılar. Şöyle özetleyelim, yüksek seviyede egzersiz yaparak terleyen insanlarda potasyumda bir düşüş ile birlikte doğurganlıkta da genel bir azalma riski başlar. Kısaca egzersiz bile dengeli yapılmalıdır.

 

 

Potasyum Tüketimini Artırmak

Potasyum tüketimi ve doğurganlık artırmak arasındaki bu bağlantının farkına varmak, anne baba adaylarının doğurganlıklarını kontrol etmelerine ve hamilelik elde etme şanslarını artırmalarına olanak tanır. Potasyum seviyelerini yükseltmek için  en çok tatlı patates ve avokado tüketmelerini öneriyoruz. Ayrıca, hamileler potasyum seviyelerini iyileştirmek ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için hindistan cevizi suyu içebilir.

Doğurganlık Artırmak için Potasyum ve Sodyum Tüketimi

Üreme sistemini teşvik etmek için potasyuma ihtiyaç vardır. Ancak iyi potasyum ile birlikte dengelenmiş sodyum seviyesi de çok değerlidir. Aslında özellikle üreme sağlığı söz konusu olduğunda beslenmede potasyum ve sodyum dengesi kurulması gerekir. Sodyum, düzenli vücut fonksiyonlarının yanı sıra fetüs gelişimi için de gereklidir. Vücudunuzdaki sodyum uygun enzim işlevi, hormon ve enerji üretimi ve hücre zarları boyunca moleküllerin taşınmasını kolaylaştırma konusunda etkilidir.

Fetüs gelişiminde hücrelerin oluşumu uygun sodyum seviyelerine bağlı olduğu için de dikkat edilmelidir. Anne-baba adaylarının vücudundaki sodyum miktarı metabolizmaya ve bebekte sağlıklı bir doğum kilosunun desteklenmesine yardımcı olacak ve ayrıca bebeğin solunum, sinir ve kardiyovasküler sistemlerinin sağlıklı gelişimini destekleyecektir.

Potasyum ve sodyum seviyelerini yükseltmek için çalışırken, ebeveynler bunları içeren besinleri ölçülü olarak tüketmelidir. Sağlıklı yetişkinler günde toplam 1.500 mg tüketmelidir. İdeal olarak da, tuz alımı 800 ile 1200 mg arasında olmalıdır. Ancak bunlar genel değerlerdir. Sizin vücudunuza özel bir değerlendirme yapılarak, size uygun miktarlar belirlenmelidir.

 

 

Doğurganlık Artırmak için Potasyum İçeren Besinler Nelerdir?

Muz
Domates
Tatlı PatatesPortakalŞeftali
Organik Elma Sirkesi
Kuru erik ve kuru kayısı
Tere
Beyaz fasulyePırasa
Hindistan cevizi suyu

Gebelik Öncesi Hazırlık için Beslenme Konusu

Doğurganlık konusu kişinin sadece beslenmesine bağlı olmasa da, anne baba adaylarının yediği her şey doğurganlıklarını etkiler. Doğurganlığınızı artırmak için sizin metabolizmanıza uygun olan besinleri tükettiğinizden emin olmak için kesinlikle doktorunuzla birlikte hareket ettiğinizden emin olun. Çünkü metabolizmanızda mevcut olan hastalıklar, genetik yatkınlıklar ve vücut sistemleriniz için bir değerlendirme yapılmalıdır ve size uygun planlama hazırlanmalıdır.

 

 

Sizin ve dünyaya getirmeyi planladığınız bebeğinizin sağlığı için gebelik öncesi hazırlık konusunda beslenme çok önemlidir. 

Sağlıkla kalın…

Write a Reply or Comment