Gebelik Öncesi Hazırlık tedavilerinde yeşil yapraklı sebzeler bizim için çok önemli, çünkü doğurganlığı artıran özelliklere sahipler.

Ispanak, marul, roka, tere, brokoli gibi koyu yeşillikler yüksek miktarda folat içerir. Folat B grubu önemli bir vitamindir ve yapılan çalışmalar yumurtlamayı arttırıcı ve kaliteyi yükselten etkileri olduğunu göstermiştir. Erkeklerin de yüksek miktarda folat alması spermlerin daha sağlıklı olmasını sağlar ve elde edilecek embriyonun  genetik problemleri olmasını önler. Yine bu sebzelerin içerdiği magnezyum hamile kalma olasılığını artırmaktadır.

Salatada kullandığımız kuşkonmaz özellikle çinko açısından tercih ediliyor. Çinko hem kadın hem de erkek üreme sağlığında yine sperm ve yumurta kalitesi açısından önemli bir destektir.

University of California Berkeley’s Public School of Health’de 97 sigara içmeyen erkek üzerinde yapılan çalışma yüksek miktarda vitamin alımının anormal sperm sayısını %20 azalttığını göstermiştir.

 

Şimdi gelelim sağlıklı özel doğurganlık arttırmak için size destek olacak salata tarifimize…

 

 

Enginarlı Kuşkonmaz Salatası

Salata için Gereken Malzemeler

4 adet enginar, temizlenmiş

1 limon suyu

4 yemek kaşığı zeytinyağı

1 tutam tere 

2 yemek kaşığı elma sirkesi

20 adet kuşkonmaz

4 avuç yeşil salata 

2 adet taze soğan 

Deniz tuzu & karabiber

doğurganlık arttırmak için salata

Doğurganlık Arttırmak için Özel Salatanın Yapılışı:

  • Bir tencereye 1 litre su, limon suyu ve 1/2 çay kaşığı tuz ekleyerek kaynamaya bırakın. 
  • Su kaynamaya başladığında içine temizlenmiş enginarları atın. Yaklaşık 20 dakika kadar yumuşayana kadar haşlayın. Ama eriyecek kadar haşlamamaya özen gösterin.
  • Enginarları bir tabağa alın ve üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirin.
  • Kuşkonmazları temizleyin ve eğer isterseniz ince uzun şeritler halinde kesin. 
  • Temizlediğiniz kuşkonmazları 2 dakika kadar ızgarada çevirin ve hemen buzlu suya batırın ve çıkarın. Başka bir tabakta soğumaya bırakın. 
  • Tereyi temizleyin iyice yıkayın. Taze soğanlarla ve yeşil salata ile birlikte ince ince doğrayın. Bu karışıma 3 yemek kaşığı zeytinyağı, elma sirkesi, tuz, karabiber ekleyin ve ezmeden harmanlayın. 
  • Şimdi sıra soğuyan enginarlarda! Enginarları 4’e bölün. 
  • Büyük bir salata kasesinde tüm malzemeleri birleştirin ve hafifçe karıştırın.

Afiyet olsun!

Write a Reply or Comment