Tüp bebek tedavisinde implantasyon öncesi genetik tanı yöntemiyle en sağlıklı embriyo seçiliyor ve bu şekilde embriyonun rahme tutunma olasılığı da yükseliyor .

Embriyo Kromozom Bozukluğu Engellenebilir mi?

Günümüzde  tüp bebek tedavisi ve genetik bilimindeki ilerlemeler sadece sağlıklı değil, mükemmel embriyo seçimini hedefliyor. Preimplantasyon genetik tanı (PGT) adı verilen bu embriyo seçme yöntemi, dünyada ilk defa 1989 yılında İngiltere’de kalıtsal bir hastalığı ayırt etmek için PCR yöntemi uygulanarak kullanılmıştır. 

embriyo kromozom bozukluğu

Tüp bebek tedavilerinin ilk yıllarında hücre düzeyinde yapılan incelemelerin yerini moleküler düzeye kadar inen yöntemler almıştır.  Günümüzde kapsamlı kromozom analizi ile  23 çift kromozomun tamamı taranabilmektedir. Tüm bu gelişmeler, ileri yaş ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı yaşayan çiftlerin sağlıklı çocuk sahibi olmasını daha da mümkün kılıyor. 

Eskiden embriyonun erken döneminde alınan biopsilerin yerini günümüzde beşinci gün alınan trofektoderm biopsileri almıştır. Embriyo gelişimine zarar verme ihtimali daha az olan bu yöntemle çok daha güvenilir sonuçlara kısa zamanda ulaşılır ve yanılma payı daha da az olur.

SAĞLIKLI EMBRİYO TRANSFERİ

Kromozom sayı bozuklukları olarak adlandırıan embriyo kromozom bozukluğu durumunda, embriyolar rahim duvarına sağlıklı tutunamayacağı için gebelik gerçekleşmez ya da düşükle sonuçlanır. Bu doğanın bir çeşit kendini koruma mekanizması olarak açıklanır. Bu mekanizma olmasaydı sakat doğan çocuk oranı çok daha fazla olurdu. Bunun istisnası olan ve canlı doğumla sonuçlanan Down, Edwards ve Patau sendromu gibi anomalilerin bu aşamada tanınması çiftlerin sağlıklı çocuğa sahip olması yönünden önem taşımaktadır. 

Kadın yaşının ilerlemesi ile kromozom anomali (anöploidi) arttığı için gebelik ve sağlıklı doğum ihtimali azalır, PGT ile sağlıklı embriyo seçimi eve sağlıklı bebek götürme yüzdesini artırır. Tek gen hastalığı bulunan çiftlerde sağlıklı embriyo seçilmesi amacıyla, önce genetik tanımlama çalışmaları (mutasyon analizleri), ardından tüp bebek tedavisi ve son olarak  PGT ile seçilen sağlıklı embriyoların transferi yapılır.

EMBRİYONUN SAĞLIKLI OLMASI İÇİN NELER YAPILIR?

Sağlıklı ve kaliteli bir embriyo için anneden sağlıklı yumurta ile babadan sağlıklı sperm gerekir. Eğer enne ve babadan gelen faktörlerde genetik hastalık, dna hasarı, beslenmeden ya da yaşam tarzından kaynaklı olumsuz etkenler varsa, malesef bu embriyoya da taşınır. Bu şekilde döllenen embriyonun ana rahmine tutunma olasılığı az olur. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında önemli rolü olan bu durumun da önceden çözülmesi gereklidir. 

Dr. Murat Berksoy Concept olarak Embriyo Kromozom Bozukluğu Önleme programı ile tüp bebek tedavisi öncesinde çiftlerin sperm ve yumurta kalitesi artırılarak, embriyonun rahme tutunma yüzdesi artırılır. Çiftlerin sadece bir bebek sahibi olması değil, sağlıklı ve daha zeki bir bebek sahibi olmaları için rehberlik yapıyor ve tüp bebek tedavisi başarısını da yükseltiyoruz.