Düzenli olarak fast-food tüketen kadınlar, hamile kalmakta zorlanıyor çünkü fast food tarzı beslenme doğurganlığı azaltıyor. Avustralya’da yapılan bir araştırmanın yayınlandığı Human Reproduction dergisi raporunda 6 bine yakın 18-43 yaş aralığında kadın üzerinde yapılan gözlemlerde, haftada 4 kereden fazla fast-food yiyen kadınların normal olarak beslenen kadınlara oranla doğurganlıklarında azalma yaşandığı açıklandı.

Beslenme şekli ve infertilite arasında gözlemlenen bu sonuçlar için daha detaylı araştırma yapılması gerekse de, belirli besinlerin infertilite üzerinde olumsuz etki yarattığı da bir gerçek.

Araştırmaya katılan uzmanların ortak görüşü ise beslenme alışkanlıklarının doğurganlık üzerinde etkili olduğu ve işlenmiş yiyeceklerin bu konuda kesinlikle uzak durulması gereken ürün grubu olduğudur.

Dr. Murat Berksoy Concept 19 yıldır söylüyor!

Mevsiminde tüketilecek meyve ve sebzeler, işlenmemiş doğal gıdalar ve gerçekten doğada serbest otlayan ve ilaçla şişirilmeyen hayvanların etlerinin ve ürünlerinin tüketilmesinin öneminden sürekli bahsediyoruz. Beslenmenin sperm ve yumurta kalitesi artırma üzerinde önemli bir etkisi olduğu yaptığımız çalışmalar ve hastalarımızın başarı hikayeleri ile de ortada.

Burger, pizza, patates kızartması gibi sağlıksız bol yağlı ve içinde katkı maddesi çok olan, şeker tuz ve bol yağ içeren fast-food ürünlerin gebelik öncesi dönemde vücuda yağlı asit yüklemesi yaparak yumurta kalitesini bozduğunu, bunun sonucunda gebe kalamama, tekrarlayan düşükler ve hatta tüp bebekte embryo tutunmasında sorunlar yaşandığını anlatıyoruz.

Gebelik Öncesi Neler Yemelisiniz?

Yeşil yapraklı sebzeler, deniz dibinden olmayan balık grupları, doğal ve genetiği ile oynanmamış ürünlerin tüketilmesini öneriyoruz. Bu şekilde beslenerek hem sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz, hem de gebe kalma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Kısaca yedikleriniz tüm vücut sistemlerinize ulaşır ve hücrelere etki ederek bütünsel sağlığınız için çalışır. Dolayısıyla üreme sisteminiz doğru beslenme ile olumlu etkilenir ve yumurta kaliteniz artar. Tabii doğurganlığınız da!

Write a Reply or Comment