Koşturmacanın durduğu, kendimize daha fazla zaman ayırmaya odaklı yaşamaya çalıştığımız yeni dönemde, evde kaldığınız süreyi sağlığınız için avantaja çevirmeye ne dersiniz? Özellikle gebeliğe hazırlanmak için tüp bebek başta olmak üzere tedaviye başlayıp tedavisi yarıda kalanlar, tedavileri hiç başlamadan iptal olanlar ya da tedaviye başlamayı düşünen ama harekete geçmeden beklemeye kalanlar… İnanın bu dönem sizin için bir farkındalık ve bilinçlenme dönemi olabilir. Tabii bazı şartları asla unutmamak kaydıyla…

Nedir bu şartlar, birlikte bakalım.

Gebeliğe Hazırlanmak için Şimdi Neler Yapmalıyım?

  1. 35 yaş üzerinde misiniz?:

Cevabınız evet is o zaman yumurta kalitesi ve sperm kalitesi konusunda desteğe ihtiyacınız olabilir. Elinizde hazır yapılmış testleriniz varsa, bunları daha önce doktorunuz değerlendirilmişse, doğal destekler ve sağlıklı beslenme ile bu süreci değerlendirebilirsiniz. Eğer bir doktor testlerinizi değerlendirmediyse, o zaman Gebelik Öncesi Hazırlık Online Danışmanlık programlarına kaydolarak bir uzmanla yolunuza devam edebilirsiniz. 

Cevabınız hayır ise, o zaman kendinize 6 ay ek süre verebilirsiniz. Ancak genç olmanız hormonal dengeniz ve yumurta kaliteniz açısından bir değer değildir. O nedenle siz de bu tip bir programa katılarak daha uzun döneme yayılan bir planlama ile daha sağlıklı şekilde ilerleyebilirsiniz. 

2) Son 3 ayda gebelik için vücudunuzu hazırladınız mı?

Yumurta ve sperm kalitesini artırmak, stres yönetimi, sağlıklı beslenme ve egzersiz, uyku düzeni gibi gebeliğe hazırlanmak üzere bu konularda neler yaptınız? Eğer cevabınız hayır ise, bu konulara eğilerek ileride yaptıracağınız tüp bebek tedavisinde sağlıklı embriyo elde etme şansınızı yükseltebilirsiniz. Bunun için küçük değişikliklerle başlayın ve strese de girmeden başarmak üzere adımlarınızı atın. 

3) Eksik vitamin ve mineral destekleri alıyor musunuz?

Daha önceden takip edilen bir vitamin mineral eksikliğiniz var mı? Elinizde tahliller var mı? Varsa bu desteklere yine doktorunuz ile görüşerek devam edin. Unutmayın bağışıklığınız hem virüsten korunma, hem de sağlıklı bir gebelik elde edebilmek için çok önemli. 

Eğer tahliliniz yoksa bağışıklık desteği için yine doktorunuzdan öneri alabilirsiniz. Unutmayın kendi kendinize vitamin ve mineral desteğine başlamanız sizin metabolizmanız için sorun yaratabilir. Mutlaka doktorunuza danışın ya da Online Takip ve Danışmanlık için bize başvurarak destek alın.

4) Koronavirüs salgını ne zaman biter?

Maalesef bilmiyoruz, kimse bilmiyor. Sadece bu süreçte kendimizi ve dolayısıyla çevremizi korumak bizim elimizde. Dolayısıyla şimdi hamile kalsanız, doğum şartları konusunda endişe duymanız da kaçınılmaz. O nedenle bu süreci sakince hazırlık için kendinize sağlık dönemi olarak ayırın.

Dr. Murat Berksoy Concept olarak önceliğimiz çocuk sahibi olmak isteyen hastalarımızın yolculuklarında kendilerine destek olmak ve rehberlik etmek. İster tüp bebek tedavisi olsun ister normal yolla deneme sürecinde olsun günümüz koşullarında çiftlerimizin özel bir desteğe ihtiyaçları var. Yaşadığımız ortam, daha önceden kullanılan ilaçlar, kimyasallara maruz kalmak, çalışma şartlarımız, beslenmemiz, uyku düzeni gibi çok fazla etken var ve maalesef bunlar hep olumsuz etkenler…

Gelin birlikte ailelerinizi tamamlamanız ve sağlıklı bir bebek sahibi olmanıza birebir destek olalım. Çocuğunuzun daha akıllı, daha sağlıklı ve ileride de metabolik rahatsızlıkları yaşama olasılığını en aza indirmek ancak sizin yapacaklarınızla olabilir. Genetik şartları da göz önüne alıyoruz ama epigenetik ile siz 3 nesli de kurtarabilirsiniz.

Kısaca Gebeliğe Hazırlanmak için şimdi Doğru Zaman!!!

Write a Reply or Comment