Gebelik öncesi hazırlık dönemi, kişiye özel planlanan ve gebelik sürecinde çift olarak yakın takip edilmeniz ile devam eden, sağlıklı bir gebelik açısından önemli, kadın doğum uzmanları ile birlikte ilerleyen destekleyici ve tamamlayıcı bir tedavidir.

Açıklanamayan infertilite ile en çok gündeme gelen üreme sağlığı, aslında belki de ergenlikten itibaren değerlendirilmesi gereken bir koruyucu tedavi olarak artık düşünülmelidir. Ergenlikle birlikte düşünülmesi gereken destekleyici tedaviler gençlerin ileriki yaşamlarında çok değerli olacak. İnfertilite sorunu yaşamayacak, normal yollarla bebek sahibi olma şansları artacak, eğer hala gerekiyorsa tüp bebek tedavilerinde de başarı oranları artacak ve en yüksek oranda embriyoların tutunması sağlanacaktır.

Gebelik Öncesi Hazırlık Tedavisi için Nasıl Bir Yol İzliyoruz?

Koronavirüs öncesinde sizleri Zorlu Center içinde bulunan muayenehanemizde ağırlıyorduk. Yine aynı yerde muayenelerimiz devam ediyor, ancak tüm sürecimiz Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen koşullar altında, maksimum hijyene önem verilerek, hastaların randevu sistemine özen gösterilerek devam ediyor.

Daha önce şehir dışı ya da yurt dışında yaşayan danışanlarımıza sunduğumuz Online Tedavi Hizmeti‘ni koronavirüs süreci ile birlikte tüm danışanlarımıza uygun hale getirdik. Covid-19 nedeniyle gelemeyen tüm danışanlarımıza da Online Gebelik Öncesi Hazırlık Tedavisi’ni sunuyoruz.

Tedavi sürecimizde sizleri çift olarak değerlendiriyoruz. Yani tüm muayeneler siz ve eşinizle gerçekleşiyor. Hem sizin hem de eşinizin sağlık geçmişi, genetik yatkınlıklarınız, yaşam tarzınız, alışkanlıklarınız, şikayetleriniz ve beslenmeniz ile ilgili öykünüz alınıyor. Bugüne kadar yapılan tüm teşhis, tedavi ve tahlilleriniz (son 6 ayda yapılmış) talep edilir. Değerlendirme ile birlikte görüşmelerimiz de başlıyor.

Gebelik Öncesi Hazırlık için sperm ve yumurta kalitesine ağırlık verildiği için minimum 3 aylık bir paket önerilir. Her hafta 1 kere çift olarak online takip görüşmesi yapılır. Her görüşme 40 dakikadır. Sorularınız olduğunda WhatsApp üzerinden yanıtlanır. Sizden istenen bilgi ve belgeleri WhatsApp ya da e-posta yoluyla göndermeniz istenir.

online gebelik öncesi hazırlık

 

Daha detaylı bilgi almak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. 

Gebelik Öncesi Hazırlık Tedavisi;

 • Doğurganlığı engelleyen üreme sistemindeki her türlü sorunu değerlendirme,
 • Toksik maddelerin etkisinin azaltılması için hamilelik öncesi arınma,
 • Sağlıklı bütüncül bir vücut kompozisyonu elde etme,
 • Komplikasyonsuz gebelik ve sağlıklı bir bebek ile sorunsuz doğum tedavideki temel hedeflerimizdir.

Günümüz şartlarında yaşanan stres, sağlıksız beslenme, yaşam tarzı, hareketsizlik ve vücutta biriken toksinlerin yarattığı olumsuzluklar ve geç anne olma talepleri infertilite konusunda çiftleri çok zorlamaktadır. Bu konular sadece doğurganlığı köreltmiyor, aynı zamanda anne karnında büyüyüp gelişecek olan bebeğin de ileriki hayatını riske atacak sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

O zaman neden en baştan gebelik öncesi hazırlık yapmayı düşünmüyoruz?

gebelik öncesi neler yapılmalı?

Tedavi Süreci Ne Zaman Başlamalı?

Gebelik öncesi hazırlık süreci ideal olarak, gebelik düşünüldüğü zamandan en az  3-4 ay öncesinde  başlamalıdır. Bu hazırlık süresi, yumurtaların olgunlaşmak için minimum 3 ay ve spermin gelişmesi için 2-4 ay sürdüğü için gereklidir. Ancak bu süreçte yumurta kalitesi ve sperm kalitesi artırma konusunda başarı sağlanabilir.

Oksidatif stresi yöneterek, vücutta biriken toksinleri azaltarak ve sağlıklı beslenme desteği ile sperm ve yumurta kalitesini artırmak düşük yapma riskini azaltır ve komplikasyonsuz, sağlıklı bir hamilelik sonucunda sağlıklı bir bebek sahibi olmanıza fayda sağlar.

Gebelik Öncesi Hazırlık için Erkeğin Rolü

Ancak maalesef günümüzde hızlı sonuçlar almak adına erkekler, gebelik öncesinde genellikle göz ardı edilir, ancak genetik materyalin yarısının babadan geldiği düşünüldüğünde, erkek de doğurganlık artırma ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek konusunda son derece önemlidir. Sperm üretimi için sağlıklı besinlere ve vücutta kimyasalların bulunmamasına ihtiyaç vardır – çünkü sperm sıcaklık, çevresel  toksinler, radyasyondan kaynaklanan oksidatif hasara karşı son derece hassastır, dolayısıyla her iki partner de önkoşul olarak gebelik öncesi hazırlık programında ele alınmalıdır.

Bütünsel Sağlık Yaklaşımı ile Doğurganlık için Danışmanlık

Size ve eşinize 360 derece yaklaşımla planlayarak hazırlayacağımız destekleyici tedavi ile, doğal yollarla bütüncül sağlığınıza ulaşmanız, normal sağlıklı bir hamilelik geçirerek sağlıklı bir bebek dünyaya getirme şansınızı arttırmak için atılacak adımları belirliyoruz.

Yumurta kalitesi artırmak ve sağlıklı sperm geliştirmek için birçok vitamin, mineral ve antioksidan vardır. Gebelik öncesi hazırlıkta doğurganlığı artırmak için sizin çift olarak bireysel ihtiyaçlarınıza göre destek düzenlemesi yapılır. Beslenme, toksisiteyi azaltma, egzersiz yapma, vitamin- mineral ve antioksidanlar ile takviye etme ve stres yönetimi bu programın anahtar adımlarıdır.

 

gebelik öncesi hazırlık planlama

Üreme Sistemi ile Yaşanan Sorunlar

 • Açıklanamayan infertilite
 • Sekonder infertilite
 • PKOS (Polikistik Over Sendromu)
 • Endometriyozis
 • Erkek ve Kadın infertilitesi
 • Erken Yumurtalık Yetmezliği
 • Azospermi

Çiftler, sağlıklı bebekler dünyaya getirme yolculuğunda birçok engelle karşılaşabilir. İlk ve hatta sonraki çocuklarına, mevcutta varolan ya da sonradan ortaya çıkan nedenlerden dolayı sahip olamayan çiftlerle çalışıyorum, çünkü bizim rehberliğimiz ve tedavi sürecimizde size yardımcı olmak için buradayım. İlk bebekte sorun yaşandığı kadar ikinci bebek istendiğinde de zorlayıcı sorunlarla karşılaşabiliyoruz.

Tüm vücut sistemlerinizi değerlendirmek üzere yapılacak tahliller ile elimizdeki verileri bir araya getiriyoruz ve size uygun olan tedaviler sonucunda sonuçlara nasıl adımlarla ulaşacağımıza hep birlikte karar veriyoruz. Çünkü bu tedavilerde en önemli konu bir takım olarak çalışabilmektir. Bu nedenle Gebelik Öncesi Hazırlık tedavi programına sizi çift olarak alıyoruz.

Dr. Murat Berksoy

Gebelik Öncesi Hazırlık kapsamında hangi adımlar var? 

 • Yumurta Kalitesi Artırma
 • Sperm Kalitesi Artırma
 • Hormon Bozuculardan Arınma
 • Sağlıklı Beslenme ve Kilo Kontrolü
 • Hormonal Dengenin Sağlanması
 • Metabolik İyileştirme
 • Stres ve Duygudurum Yönetimi
 • Embriyo Kromozom Bozukluğu Önleme
 • Yaşam Tarzı Düzenlemeleri
 • Erken Yumurtalık Yetmezliği Tedavi Programı
 • PKOS – Endometriyozis Yönetimi

Her çiftin yaşadığı kendilerine özgü sorunları belirleyerek, bu listeden kendilerine uygun olan tedavi programlarını seçiyoruz. Kişiye özel tedavi planı hazırlıyoruz ve birlikte 3 aylık bir yola çıkıyoruz.

Sağlık geçmişiniz, yaşam şekliniz ve istekleriniz arasında sağlık köprüsü olmak için ekibimle birlikte biz hazırız.

Gelin çocuk sahibi olma konusunda yaşadığınız sorunları birlikte aşalım.

Sağlıklı bir bebeğe kavuşmanızı sağlayalım.

 

Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. 

Error: Contact form not found.