Glutatyon, üç önemli aminoasitten oluşan (glutamat, sistein, glisin) vücutta doğal olarak bulunan küçük bir moleküldür. Peki glutatyon ile hamilelik şansı, yani doğurganlık artar mı?

Vücudu zararlı kimyasallara karşı koruyan glutatyonun faydası çok, vücudun bütünsel sağlığı anlamında glutatyon vücutta eksik olmadığı zaman tüm sistemler verimli olarak çalışır. Burada üreme sağlığı en fazla faydayı alır ve doğurganlık arttırma konusunda, yani glutatyon ile hamilelik konusunda bize çok destek sağlar, ama kontrollü alınmak şartıyla!

Glutatyon ile Hamilelik için detoks 

Günlük hayatımızda sürekli kimyasallara maruz kalıyoruz ve bu durum hormonal bozukluklara, erken yaşta metabolik rahatsızlıklara ve tüm sistemlerin bozulmasına neden oluyor, tabii üreme sistemi de bu bozukluklardan nasibini fazlasıyla alıyor.

Çözüm yine bizim elimizde. Beslenme ile vücutta bulunan doğal glutatyon seviyesini arttırmak veya gerekli durumlarda doktor kontrolünde dışardan damar yolu ile glutatyon takviye etmek.

Glutatyonun faydaları nelerdir?

  • Antioksidan etkilidir:  Metabolik süreçler, maruz kaldığınız radyasyon ve daha birçok zararlı etken vücut  hücrelerine zarar veren serbest oksijen radikali adı verilen moleküller oluşturur. Bu moleküllerin miktarı aşırı artarsa vücudunuzun doğal antioksidan mekanizması onları etkisiz hale getiremez. Sonuç olarak hücreleriniz zarar görür ve birçok hastalığın riski artar. Glutatyon bu noktada devreye girer. Serbest oksijen radikallerini etkisiz hale getirir. Bu sayede vücudunuzu zararlı etkilerden korur ve hücrelerin zarar görmesini engeller.
  • İnflamasyonu azaltır: İnflamasyon vücudunuzun hasara karşı oluşturduğu tepkidir. Kısa vadede bu tepki koruyucuyken sürekli hale gelirse bedeninize hasar vermeye başlar. Bunu engellemek için doğru beslenme ve doğru takviyeleri öneriyoruz. Bunun yanısıra da arık glutatyon ile destek veebiliyoruz. 
  • İnsülin direncinin zararlı etkilerini azaltabilir: Kronik stres ve inflamasyon insülin direncine sebep olur. Aynı şekilde insülin direnci ve tip 2 diyabette aşırı insülin salınması ile inflamasyon tetiklenebilir. Yani kısır döngü!

Tip 2 diyabette glutatyon desteği, insülin direncinin yenilmesinde, aşırı insülin salınımına bağlı inflamasyonun azaltılmasına ve oksidatif stresin rahatlatılmasına yardım eder.

  • Karaciğer yağlanmasında (Alkol kaynaklı olmayan) tedaviyi kolaylaştırır: Sağlıksız beslenme ve insülin direnci alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması riskini arttırır. Bu sorunla başa çıkmak için bazen yaşam tarzı değişikliği yetmez. Daha derin bir bakış açısı gerekir. Artık burada da ajanımız glutatyon! Araştırmalar glutatyon takviyesinin karaciğer hasarını engellediğini ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasını gerilettiğini gösteriyor.

Bunların hepsi de üreme sağlığını olumsuz etkileyebilecek faktörlerdir. Bu faktörlerin belirlenmesi ve çok hızlı şekilde gebelik öncesi hazırlık konusunda doğurganlığın artırılması için glutatyon öneriyoruz. Ancak kesinlikle doktor kontrolünde ve bilinçli şekilde!

Write a Reply or Comment