kırmızı ışık terapisi nedir?

Kırmızı Işık Terapisi son zamanlarda çok fazla duymaya başladığımız ama önceden beri kullanılan bir sistem. Ayrıca 2020 sağlık trendleri arasında da önemli bir yeri var.

Yaşamın içinde maruz kaldığımız ışıkların da dengeli olması önemli. Bu ışıkların içinde güneşin doğuş ve batışı sırasında gördüğümüz kırmızı-turuncu ışık ve gün boyu aldığımız parlak mavi ışık hepimizin maruz kaldığı doğal ışıklardır.

Her ikisi de vücut dengemiz, Sirkadyen ritmimiz, için çok değerlidir. Bu nedenle doğal olarak bu ışıklardan faydalanmamız gerekiyor. Mavi ışıktan daha sonra bahsedeceğim ama şimdi öncelik kırmızı ışık ! Nedir bu gizemli kırmızı ışık ve Kırımızı Işık Terapisi? Tıp alanında nasıl ve neden tercih ediliyor?

RLT ile cilt gençleştirme

Kırmızı Işık Terapisi (RLT) nedir?

Kırmızı Işık Terapisi (RLT) ciltteki kırışıklıklar, yara izleri ve inatçı yaralar gibi cilt sorunlarını tedavi etmek için kırmızı dalga boylarında ışık kullanan terapötik bir tekniktir. Aynı zamanda kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltır, gözeneklerin görünümünü küçültür, ciltteki yağ üretimini düzenler, dolaşımı iyileştirir, cilt onarımını hızlandırır.

Kırmızı Işık Terapisi Nasıl Ortaya Çıktı?

RLT başlangıçta NASA bilim adamları tarafından uzayda bitkilerin büyümesine yardımcı olmak için kullanıldı. Kırmızı ışık yayan diyotlardan (LED’ler) gelen yoğun ışığın bitki hücre yenilenmesi ve fotosentezini desteklemeye yardımcı olduğunu buldular. Daha sonra aynı kırmızı ışık, tıp alanında insan hücrelerindeki enerjiyi artırıp artıramayacağını bulmak için incelendi.

kırmızı ışık terapisi

RLT Ne İşe Yarar?

Kırmızı ışık, hücrelerde mitokondriyi güçlendirmek için bir biyokimyasal etki üreterek çalışır. Bu ışıkla, bir hücre daha fazla enerji üretebilir, daha verimli işlev görebilir, kendini yenileyebilir ve hasarını onarabilir. RLT, cilt yüzeyine zarar vermediği için lazer veya yoğun darbeli ışık (IPL) tedavilerinden farklıdır. RLT, hücrelerin kendileri aracılığıyla cildin yenilenmesini doğrudan uyararak yapar. RLT tarafından yayılan ışık, cilt yüzeyinin yaklaşık 5 milimetre altına nüfuz eder.

Klinik araştırmalar, RLT’nin aşağıdaki faydalara sahip olduğuna dair kanıtlar göstermiştir:

* yara iyileşmesini ve doku onarımını destekler
* sedef hastalığının iyileşmesini sağlar
* ağrı, iltihaplanma ve romatoid artritin iyileşmesini destekler
* cilt rengini iyileştirir ve kolajen oluşturur
* güneş hasarını düzeltir
* osteoartrit ve dolaşımı iyileştirir
* yara izlerini azaltmaya yardımcı olur
cildi gençleştirir

Aslında RLT artık birçok ameliyattan sonra yara iyileşmesine ve hücre yenilenmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

DR. Murat Berksoy Concept için RLT Nasıl Kullanılabilir?

Bizim tedavilerimiz açısından önemli kısmı sizin kendinizi iyi hissedeceğiniz ve sizin hedeflerinize yönelik olarak nasıl kullanacağımızı size göre belirlemektir.

Mitokondrileri güçlendirmesi, hücreleri yenilemesi açısından kullanabiliyoruz. Hem iç hem dış faktörleri olumlu yöne yani avantajımıza çevirerek sağlığınız için tercih ediyoruz. Tabii dermatolog uzman doktorlardan destek alarak bu konuda tedaviler hazırlıyoruz.

RLT hücre yenileme

RLT Yan Etkileri Var mıdır?

Kırmızı Işık Terapisi tüm diğer tedavilerde olduğu gibi kesinlikle uzman bir doktor tarafından önerilmeli ve uygulanmalıdır. Bir çok açıdan konu üzerinde araştırmalar devam etmektedir, ancak hastaların ve kullanan doktorların kendi çalışmalarının ışığında önemli ve olumlu sonuçlar da alınmaktadır.

Unutmayın kendi kendinize tedavi değil, sorun yaşadığınız konuda uzman bir doktorla doğru tedaviyi alabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz. 

Sağlıkla kalın…

Write a Reply or Comment