Mitokondriyal beslenme, son yıllarda yaygınlaşan sağlık sorunlarımızın temel nedenlerinden biri olan enerjimizin üreticisi mitokondrilerimizin enerji üretme kapasitesini sağlıklı şekilde destekleyecek tarzda beslenme şeklidir. Eğer sağlıksız beslenir, hareket etmez ve yaşam tarzımızı yeniden değerlendirmezsek maalesef mitokondriler çalışmayı ve enerji üretmeyi yavaşlatır. Burada yaşlanma süreci başlar ve tabii başta doğurganlık için gereken üreme sistemi organları başta olmak üzere üstesinden gelinmesi zor sorunlar başlar. Yani mitokondriyal yetmezlik ile baş başa kalırız.

Mitokondriyal Beslenme Sorunları ve Mitokondriyal Yetmezlik 

Mitokondriyal beslenme sorunları mitokondriyal yetmezlik demektir. Yani diyabet, alzheimer, kalp hastalıkları, tiroid sorunları ve karaciğer hastalıkları gibi birçok sorunun ana nedenini oluşturur. Kısaca sistemler teklemeye başlar ve yaşlanma süreci hızla ilerleme gösterir. Özellikle üreme sistemindeki sperm ve yumurtanın enerjileri azaldığında da yumurtalığın yaşlanması, erken yumurtalık yetmezliği ve tabii infertiliteye kadar uzanan bir süreç başlar. Çocuk sahibi olmak isteyen ve yaşadıkları sorunlar nedeniyle bize gelen çiftlerin çoğunda bu sorunla karşılaşıyoruz.

 

Mitokondriyal Yetmezlik için Ne yapmalıyız?

Mitokondriyal yetmezlik için ilk yapılması gereken uzman bir doktor ile birlikte mitokondriyal beslenme düzeni üzerine kişiye özel planlamadır. Temel olarak neler yapmalıyız?

  • Mitokondrilerin işlevleri sağlıklı yağlar tarafından desteklenir çünkü enerji üretmek için yağ asitleri veya karbonhidrat kullanırlar. Daha fazla yağ, daha az karbonhidrat tükettiğimizde enerji yağdan üretilir. Bu da daha az serbest radikal oluşmasını sağlar.
  • Yeşil sebze ağırlıklı beslenmeliyiz. Mitokondrilerimiz sebze sever.  Ayrıca karnabahar, lahana gibi sebzeler, mitokondriler için çok güçlü bir antioksidan olan glutatyon üretimini de destekler.
  • Hareket edin. Hareketsizlik mitokondrilerin enerjiyi kullanamaması ve yeni enerji için tembel kalması demektir. Yaşınıza, metabolizmanıza ve hedeflerinize uygun şekilde egzersizler üzerinde yoğunlaşın.
  • Şeker ve un, trans yağlar, alkol, toksik kimyasallar, yoğun antibiyotikler, yüksek kalorili beslenme,  çevresel toksinler mitokondrilerin en büyük düşmanlarıdır.
  • Vücudunuzdaki eksik vitamin ve mineraller destkelenmeli, ancak kesinlikle doktor kontrolünde! Resveratrol,  alfa lipoik asit, CoQ10, B2 ve B3 vitaminleri gibi destekler mitokondrileri çalıştırır.
  • Daha çok “kaliteli protein” daha az rafine karbonhidrat (un,şeker) tüketin. Ancak kesinlikle düzenli egzersizle destekleyin.

 

Write a Reply or Comment