NK Hücreleri (Natural Killer Cell) enfeksiyonlara erken müdahale etme konusunda önemli rol oynayan aktif hücrelerdir. Peki NK hücreleri ve gebelik arasında nasıl bir bağlantı var?

Vücudu savunan bu hücrelerinin aşırı aktivitesi, embriyoyu vücut için bir tehdit olarak görebilir ve tekrarlayan düşükler ya da tüp bebek tedavisinde başarısızlık olarak da istatistiklere geçer.

Yani NK hücreleri vücutta gebeliği bir tehdit olarak algılıyor ve de embriyoyu reddediyor!

Peki biz vücudumuzda bulunan bu  hücreleri nasıl aktif hale getiriyoruz?

Hava kirliliği, radyasyon, kimyasal maddeler, sigara-alkol tüketimi, yüksek stres seviyeleri, sağlıksız beslenme, çevre kirliliği gibi faktörlere maruz kalarak, bağışıklık sistemini düşürerek! Kısaca belki genlerden gelen ‘’epigenetik’’ mirasımız nedeni ile, belki de kendi yaşam düzenimiz nedeni ile NK hücreleri bize karşı agresif olmaya başlıyor.

NK hücreleri

 

Yüksek Hareketliliğe Dikkat

Bu ilginç hücrelerin tekrarlayan düşükler ve tüp bebek başarısızlıklarında rol oynadığı ortaya çıktığından beri, ortada çok fazla bilgi ve tedavi önerileri var. Ama çoğunlukla bu konuya değinilmekten de kaçınılıyor. İşte bu aşamada çok dikkatli olmak gerekiyor. NK hücreleri  değerlendirilmesi gebelik öncesi hazırlık konusunda uzman ve tecrübeli bir doktor tarafından yapılmalı.

Dr. Murat Berksoy Concept kapsamında uyguladığımız tedavi rehberliğinde çiftlerin yaşadıkları kayıpların öncelikle nedenleri ortaya çıkarılarak, normal yollardan hamile kalmaları ya da tüp bebek tedavisinde yüksek başarı oranına sahip olacak şekilde tedaviye yönlendirilmeleri sağlanıyor. Sonuca yönelik çalışma değil, neden-sonuç ilişkisi üzerine bir tedavi yöntemi tercih ediliyor.

NK Hücreleri Nasıl Etkili Oluyor?

NK hücreleri, bebeğin ana rahmine yerleşme aşamasında harekete geçiyor. Özellikle yumurta ve spermin döllenmesi sonrasında embriyo rahime tutunma aşamasına geldiğinde ya da tüp bebek tedavisinde embriyonun rahme transfer edilmesinin ardından, bu hücrelerin sayısı en üst seviyeye çıkıyor. Hamilelik boyunca bebek ve keseye normal kan akışı sağlanması için bu olay zaten olmalı.

Temel olarak, bu hücreler embriyoyu korumak ve gelişimini sağlamak için çok sayıda artar. Virüsler gibi embriyoya zarar verecek herşeye saldırmak için de koruma görevindedirler.

Ancak bazen ne yazık ki, bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle bu hücreler embriyoyu yabancı bir organizma olarak görür, bu nedenle de embriyoyu yok etmek için saldırır. Tekrarlayan düşükler ya da tüp bebek transferi sonrası embriyonun tutmaması nedeni bu yüzden de gelişebilir. Bu nedenle, bu sorunu çözmek için rahim ve çevresinde olabilecek enflamasyonun kontrol altına alınması önemlidir.

Kısaca tekrarlayan düşükler ya da tüp bebek tedavisi başarısızlıklarında bu hücreler mutlaka doğru tetkiklerle değerlendirilmelidir.

Write a Reply or Comment