Ohio State Üniversitesi’nde yapılan araştırmada dört yıl süreli olarak, doğum kontrolünü bırakan ve bebek sahibi olmaya çalışan 401 kadına stresle ilgili tükürük testi uygulandı: alfa-amilaz enzimi ve hormon kortizol değerlerine bakıldı. Kadınlar araştırmaya ilk girdiklerinde ve daha sonra ilk adet dönemlerinde birer kere tükürük örneği verdiler. Amaç stres oranı yükselen bir kadının vücudunda artan kortizol oranı ve alfa-amilaz enziminin doğurganlıkla ilişkisi olup olmadığıydı.

Kortizol ve Alfa-Amilaz Etkisi

Kısırlık 12 ay korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalamamak olarak tanımlanır. Yapılan bu araştırmaya katılan kadınların 347’si hamile kalırken, 54 kişi ise hamile kalamadı.

Hamile kalamayan grup incelendiğinde kortizol ve alfa-amilaz seviyeleri yüksek olan ve görüşmelerde uzun süredir stres altında olduğunu belirten kadınlar olduğu görüldü. 

Ohio State Üniversitesi’ndeki üreme epidemiyolojisi direktörü Courtney D. Lynch, bir kadının hamile kalmakta zorluk çekmesi durumunda, stres azaltma tekniklerini düşünmenin zararsız olduğunu ve hamile kalmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Dr. Murat Berksoy Concept Gebelik Öncesi Hazırlık Programı ile Fiziksel ve Mental Hazırlanıyorsunuz

19 yıldan fazla bir süredir Dr.Murat Berksoy Concept tedavi programlarında özellikle Gebelik Öncesi Hazırlık konusunda stres bizim için önemli bir faktör ve mutlaka değerlendirerek, stres üzerinde de olumlu etki yaratacak detayları belirleyerek tedaviye ekliyoruz. 

Çünkü Gebelik Öncesi Hazırlık tedavisinin kişiye özel ve bütünsel olduğunu düşünüyoruz ve mucize bebeklerine kavuşan aileleri gözlemlediğimizde bunun doğru olduğunu da kanıtlıyoruz. Stresli ortamlarda vücudun salgıladığı kortizol seviyesinin artması ile sistemlerin olumsuz etkilendiğini ve düzgün çalışmadığını, oksidatif stres sonucu da üreme sisteminin verimli olmadığını gözlemliyoruz. 

Çiftlerin daha sakin ve daha olumlu olmaları hem kendi bedenlerini hem de doğacak bebeklerini etkiliyor. Bu nedenle stres, gebelik öncesinde her şekilde elimine edilmesi gereken bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. 

Write a Reply or Comment