18 yıllık tecrübeme dayanarak, 35 yaşından sonra gebe kalmakta zorlanan kadınlara söylenen cümle hep aynıdır. ‘’
Artık yumurtalarınız yaşlanmış, kaliteleri de bozulmaya başlamış.’’

Peki tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak ve sağlıklı embriyolar elde edilerek, tutunma oranını artırmak mümkün mü? Evet mümkün!

Yumurta ve Sperm Restorasyonu

Yumurta ve sperm kalitesi artırma, yani yumurta ve sperm restorasyonu bir uzman doktorun rehberliğinde yapılabilir. Eskiden 40’lı yaşların ortalarına kadar sağlıklı gebelik elde edilirken, günümüz şartlarında bu durum artık birçok faktöre bağlı olarak pek geçerli değil.

Laboratuvar testleri bize yumurtalık rezervinde kalan yumurtaların bilgisini verir, spermiyogram da spermin sayısı ve hareketliliğini belirler, ancak bu testler yumurta ve sperm kalitesini vermez. Tüm kız çocukları yaklaşık 2 milyon yumurta ile dünyaya gelir ve yaşam boyunca bu yumurtalar giderek azalır. Ancak gebelik için de sadece bir tane yumurtanın yeterli olduğunu düşünürsek, şans yüksek görünüyor değil mi? Ama şartlar hiç de böyle değil. Yumurta sağlığı söz konusu olduğunda sayı değil, kalite önemli. Sperm sağlığı söz konusu olduğunda da durum aynıdır.

Tüm danışanlarıma optimal üreme sağlığı ve gebelik öncesi hazırlık tedavisi konusunda hizmet veriyorum. Hatta gebelik haricinde de optimal sağlık için danışan hastalarım var, bu konu çok daha umut verici…Unutmayın sağlıklı her insan, ilerleyen yaşlarında da bu durumu devam ettirebilir, hatta ettirmelidir.

Sağlıklı bir anne ve baba adayı da kendi bebekleri ile birlikte takip eden üç nesil için de sağlık yatırımı yapmış olur.

Write a Reply or Comment