Yumurta kalitesini artırmak, sperm kalitesini değerlendirmek ve sağlıklı bir bebek…

Çocuk sahibi olma konusunda en önemli etken yumurta ve sperm kalitesidir. Günümüzde çocuk sahibi olmak maalesef kolay değil, çünkü çiftlerin %20’si doğal yollarla gebelik elde edemiyor ve üremeye yardımcı tedavilere, yani tüp bebek tedavilerine gitmek zorunda kalıyor. Ama burada da aslında çözüm elde edemeyen çiftlerimiz oluyor, çünkü yumurta ve sperm kaliteli değilse, embryo da kaliteli olmuyor ve tüp bebek tedavisinde de başarısızlıklar yaşanıyor. Kısaca gebelik için istenen bir yumurta ve bir sperm, ama her ikisinin de kaliteli olması şart…

Kadın tarafından çocuk sahibi olamamanın en önemli nedeni az yumurta sayısı ve düşük yumurta kalitesidir. Gebe kalmak için en kaliteli yumurtalara sahip olmak gerekiyor. Bunun için doğal ve etkili tedaviler var, burada en önemli konu ise bu tedavilerin Google aramalarından değil, uzman hekimlerin kişinin kendi metabolizmasına özel olarak planladığı ve kontrol altında takip ettiği tedavileri uygulayarak ilerlemek gerekiyor. Aksi takdirde daha büyük sorunlar yaşamak ve gebe kalma sürecini daha da uzatmak olasılıkları ile yüzleşilebiliyor. Yumurta kalitesini artırmak anahtarımız…

yumurta kalitesini artırmak

Yumurta Kalitesini Artırmak için Neler Yapılmalı?

  • Doğru beslenme
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı
  • Stres ile baş etme
  • Doktor kontrolünde eksik vitamin ve mineral takviyeleri
  • Egzersiz
  • Sağlıklı kiloya ulaşma
  • Çevresel toksinler ve kimyasallardan arınma ve uzak kalma
  • Metabolik hastalıkları kontrol altına alma

Çocuk Sahibi Olmak Zorlaşıyor

Çocuk sahibi olmak büyükannelerimizin dönemlerinde çok daha kolaydı. Çünkü marketlerde işlenmiş, paketlenmiş, katkı maddesi dolu ürünler yoktu. Tarladan toplanan ürünlerle  yemeklerin evlerde yapılmasını hatırlayın. Taze et suları, kemikli ilik sularını kaç kişi hatırlar? Her yere yürüyerek ulaştığımız, daha hareketli dönemleri hatırlayın. Hava kirliliği o dönemlerde var mıydı? İnsanlar paylaşımcı, sosyal ve yardımseverdi. Hastalıklar bu kadar karmaşık değildi. Bu kadar çok ilaç içilmezdi. Radyasyon yayacak telefon, wi-fi, tablet, bilgisayar yoktu. İletişim konuşma paylaşım vardı. Şu anda bunların tam tersini yaşıyoruz ve bizi nasıl olumsuz etkilediğini ise en net çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde görüyorsunuz. Toplum olarak zarar görüyoruz.

Uzman Doktor Kontrolünde Doğurganlık Artırma

Dr. Murat Berksoy Concept olarak biz neler yapıyoruz?

Çiftleri hem birey olarak hem de tek tek ele alıyoruz. Öncelikle bireysel metabolizmalarını inceliyor, sağlık geçmişleri ve genetik olarak ailelerden neler aldıklarını araştırıyoruz. Çiftleri dinlemek çok önemli. Çiftlerin birbirine destek olmaları ise bu tedavi açısından çok değerli. Çünkü bu bir takım çalışması ve takım oyuncularının her biri bu tedavi sürecinde önemli bir role sahip.

Çiftlerin kilo kontrolleri ve eğer gerekliyse sağlıklı kiloya gelmeleri ilk adım. Bu aşamada metabolik olarak onları engelleyen bir hastalık varsa bunun tedavisi yapılmalı. Bu konuda hastalıkların uzmanları ile paralel tedavi takip ediyoruz ve kök nedenleri bulup kesin tedavi ya da doğru bir hastalık yönetimi ile yola devam ediyoruz. Burada en önemli adımlardan biri de kadın ve erkek olarak yaptığımız vücut analizleri ve tahlillerde ortaya çıkan vitamin ve mineral eksikliklerini tamamlama ve antioksidan desteğini belirlemektir. Ne eksik ne fazla olmadan ciddi bir takiple bunu sağlıyoruz. Bu tedavi aşaması hem yumurta kalitesi hem sperm kalitesi açısından çok değerli ve kontrollü bir şekilde yapılmalı.

Çiftlerin yaşam tarzları da önemli. Plastiklerden uzak, stresten korunmuş, kimyasallardan uzaklaştırılmış ve hareketli bir yaşam tarzına geçmeleri ve bu yaşam tarzını kalıcı olarak benimsemeleri gerektiğini çok iyi anlatmak gerekiyor. Geçici değil, sürdürülebilir bir planlama çiftler için en sağlıklı seçim olacaktır. Bu şekilde sağlıklı bir anne – sağlıklı bir baba adayı olacaklar ve dünyaya getirecekleri bebekleri de sağlıklı olacak ve daha da önemlisi dünyaya gelecek bebek tüm hayatı boyunca belki de hiç hastalanmayacak. Daha başarılı, daha zeki ve daha sağlıklı olması için bunlar önemli ve hayat boyu da bu disiplinle devam edilmeli. Bütünsel sağlık ancak bu şekilde elde edilebilir.

Doğurganlık için Arınma ve Korunma

Peki eğer ergenlikten erişkinliğe kadar maruz kalınan kimyasallar ve toksinler, bunlara ne yapıyoruz? Bunları vücudunuzdan arındırmak üzere size özel bir tedavi süreci hazırlıyoruz. Doğal besinler, IV terapiler ve tıbbi desteklerle kişiye özel bir planlama yapıyoruz. Vücudunuzun tüm bunlardan arınarak temizlenmesini sağlıyor, bir nevi doğurganlık detoksu ile sizi hazırlıyoruz. Bu süreç herkes için farklıdır ancak umut verici sonuçlar aldığımızı sizlerle paylaşmak isteriz.

Kısaca doğurganlık, üreme sisteminin verimli ve sağlıklı çalışmasının sonucudur. Üreme sistemi de diğer sistemler gibi (sindirim, boşaltım, solunum vs) sağlıklı çalışmalıdır. Eğer diğer sistemlerde bir sorun olursa, üreme sistemi de olumsuz etkilenir. Bu nedenle hep bütünsel sağlık diyoruz ve tüm sistemlerin bir arada doğru çalışmasını istiyoruz. Günümüz şartlarında çocuk sahibi olmak zorlaştı, ama çözüm yolları kapanmadı. Gerek tüp bebek gerekse doğal yollar için çalışalım fark etmiyor, bizim için sizin bütünsel sağlığınızla yola çıkmak ve sağlıklı yumurta ve sperm ile sizi bu sürece hazırlamak önemli.

Sağlıklı anne, sağlıklı baba ve sağlıklı çocuklar için birlikte çalışalım ve başaralım.

Write a Reply or Comment